Domowy Kościół

DOMOWY KOŚCIÓŁ

Gałąź rodzinna

RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE

Małżonkowie, jeżeli chcecie:

budować silniejsze więzi małżeńskie

rozwiązywać z Bożą pomocą problemy w swoich małżeństwach i rodzinach

wymieniać się doświadczeniami w wychowywaniu dzieci

pogłębiać wiarę i wiedzę religijną

skorzystać z rekolekcji rodzinnych połączonych z wypoczynkiem

Zapraszamy do Domowego Kościoła. Budujmy nasz dom na skale!

DOMOWY KOŚCIÓŁ – CÓŻ TO JEST?

Po co powstał Domowy Kościół?

W dzisiejszym świecie małżeństwa przeżywają wiele trudności i często czują się w tym osamotnione i bezradne. Wiele też z czasem się rozpada, bo w pewnym momencie nie podjęły pewnego trudu budowania więzi z Bogiem i między sobą – zaś Domowy Kościół proponuje do tego konkretne sposoby i narzędzia. Przy tym możemy kroczyć tą ścieżką wspólnie z innymi, wspierając się wzajemnie i dzieląc doświadczeniami.

Kim są małżeństwa z Domowego Kościoła?

Jesteśmy zwykłymi ludźmi. Życie małżeńskie nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Doświadczamy wielu trudności, także grzechów. Potrzebujemy pomocy

z góry”, aby nie poddawać się, ale pogłębiać to, co ważne i piękne w życiu. Dlatego zapraszamy Boga do naszych domów. Domowy Kościół pomaga nam wzajemnie mobilizować się do wysiłku. Staramy się odkrywać siłę sakramentu małżeństwa i stawać się lepszym i szczęśliwszym małżeństwem i rodziną.

Kto założył Domowy Kościół?

Domowy Kościół powstał jako gałąź małżeńsko-rodzinna ruchu oazowego. Założył go Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Trwa jego proces beatyfikacyjny.

Czy dużo osób należy do Domowego Kościoła?

Domowy Kościół istnieje w każdej polskiej diecezji. Liczy ok. 50 tys. osób. Kręgi małżeńskie działają także na Słowacji, Ukrainie, w Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach.

W Archidiecezji Warszawskiej jest około 300 kręgów małżeńskich i stale powstają nowe. Poza Warszawą, Domowy Kościół jest obecny w wielu podwarszawskich miejscowościach m.in. Piasecznie, Warce, Górze Kalwarii, Tarczynie, Prażmowie, Łęczeszycach, itp.

DOMOWY KOŚCIÓŁ – O CO W TYM CHODZI?

Na czym to polega?

Cztery do siedmiu małżeństw tworzy grupę, zwaną kręgiem, która spotyka się co miesiąc pod przewodnictwem jednego z nich i pod opieką księdza.

Spotkanie trwa około trzech godzin i daje możliwość,

aby wymienić się przeżyciami, wspólnie pomodlić oraz rozważyć konkretny temat.

Spotkania odbywają się od września do czerwca.

Ponadto, pewne elementy realizuje się w domu

(w ramach normalnego rytmu życia) bądź w wakacje (kiedy nie ma spotkań).

Co mi to da?

Bóg, który połączył nas sakramentem, chce, żebyśmy byli trwałymi i szczęśliwymi małżeństwami i tworzyli radosne rodziny, które zmieniają świat na lepsze.

Tylko tyle i aż tyle!

Nie wiemy, czy Domowy Kościół jest dla Was,

ale bardzo wielu małżeństwom pomógł odnowić więź między sobą i z Bogiem, uporządkować priorytety w życiu i lepiej wychowywać dzieci.

I tak już nam brakuje czasu na wszystko…

To tak jak prawie wszystkim. Dlatego spotkania Domowego Kościoła odbywają się tylko raz w miesiącu, w dniu uzgodnionym przez wszystkie małżeństwa. Z kolei czas potrzebny na modlitwę, pogłębianie więzi z współmałżonkiem i dziećmi realizuje się w codzienności, więc nie wymaga specjalnie zorganizowanego czasu.

DOMOWY KOŚCIÓŁ – CZY DLA MNIE?

Czy do DK może należeć tylko małżeństwo?

Tak. Domowy Kościół ma służyć pogłębianiu jedności małżonków w oparciu o łączący ich sakrament małżeństwa. Ze względu na tę specyfikę, konieczny jest udział zarówno męża jak i żony.

Ja chcę spróbować, ale nie wiem, czy uda mi się przekonać małżonka…

Najczęściej to jedno z małżonków jest „siłą napędową”. Nawet jeżeli mąż/żona nie są do końca przekonani, to może zgodzą się przyjść na spotkanie i zobaczyć, jak to wygląda.

Mamy małe dzieci, których nie mamy z kim zostawić…

Comiesięczne spotkania dla małżonków odbywają się w domach, więc często dzieciom organizuje się opiekę w innym pomieszczeniu. Zwykle to lubią,  bo mogą się pobawić z innymi dziećmi.

To chyba tylko dla młodych…

Absolutnie nie! W Domowy Kościół włączają się także małżeństwa z 25- czy 30-letnim stażem i z dorosłymi dziećmi. I często otwierają nowy, pełen radości etap, a doświadczeniem mogą służyć innym.

Dawno nie byliśmy u spowiedzi, a i do kościoła chodzimy niezbyt regularnie…

Żeby przyjść na spotkanie, wystarczy być małżeństwem. Jeżeli łączy Was sakrament, to Pan Bóg całą resztę z czasem odbuduje.

Modlimy się na Różańcu, przystępujemy do sakramentów, czy otrzymamy coś nowego?

Wszystko to wniesiecie w darze. A Domowy Kościół to okazja, żeby w jeszcze większym stopniu wspólnie zmierzać do Boga oraz budować więzi z innymi małżeństwami. Poza pogłębieniem modlitwy, sporo uwagi poświęca się też lekturze Pisma Świętego i nauczaniu Kościoła.

DOMOWY KOŚCIÓŁ – CO DALEJ?

Gdzie uzyskamy więcej informacji?

Strona DK w naszej diecezji: http://www.oaza.warszawa.pl/dk/v5/

Strona ogólnopolska DK: http://www.dk.oaza.pl/

Jak się można włączyć?

Aby włączyć się do kręgu, wystarczy zgłosić się do księdza Karola Alexandrowicza – opiekuna kręgów DK w naszej parafii.

Jak to się zacznie?

Para prowadząca zbierze dane kontaktowe od zainteresowanych małżeństw i umówi pierwsze spotkanie w dogodnym dla wszystkich terminie.

Czy musimy się do czegoś zobowiązać?

Nie. W każdej chwili można się wycofać.

Nikt się nie obrazi, a tylko podziękujemy, że zechcieliście spróbować.

0 Comments